Η Νότιγχαμ Φόρεστ παρέμεινε αήττητη εκτός έδρας στη σεζόν, επικράτησε με 3-1 της Λέστερ και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία της στο παιχνίδι με τον Γέιτς να σημειώνει το πρώτο εφετινό του γκολ και δεύτερο στην καριέρα του στην Premier League.

Επτά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία. Πρώτα έσπασαν υποδειγματικά την πίεση της Φόρεστ και εκδήλωσαν υποδειγματικά αντεπίθεση για να ισοφαρίσουν με γκολ του Βάρντι, 4ο του έμπειρου επιθετικού στη σεζόν.

Η Φόρεστ είχε κλασσική ευκαιρία να σκοράρει σε τετ-α-τετ του Ντομίνγκες, με τον Χέρμανσεν να απομακρύνει ενστικτωδώς με τα πόδια.

Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο κυριάρχησε στην επανάληψη και με τον Γουντ να σκοράρει δύο φορές (47′ και 60′) έφτασε στην 4η νίκη της στο πρωτάθλημα.