Άστον Βίλα και Μπόρνμουθ πήραν από έναν βαθμό στο "Βίλα Παρκ", με τους φιλοξενβούμενους να ισοφαρίζουν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Άστον Βίλα μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, με διάθεση να πιέσει τον αντίπαλο και δημιούργησε καλές στιγμές με τους Γουότκινς στο 6′, Τϊλεμανς στο 14′ και Ονάδα στο 23′ όταν ανάγκασε τον τερματοφύλακα Τράβερς να επέμβει εντυπωσιακά.

Στο 33′ ήταν ο Κλάιφερτ αυτός που επιχείρησε σουτ με τον τερματοφύλακα Μαρτίνες να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ επτά λεπτά αργότερα ακριβώς το ίδιο έγινε στην απέναντι περιοχή με πρωταγωνιστές τους Κόνσα και Τράβερς.

Ο Γουότκινς σταμάτησε στον Τράβερς στο 63ο λεπτό, όμως ο Μπάρκλεϊ με το πρώτο εφετινό του γκολ έδωσε προβάδισμα στην Άστον Βίλα ερχόμενο από τον πάγκο στο 76ο λεπτό.

Το τελικό 1-1 διαμόρφωσε επίσης ένας παίκτης που ήρθε από τον πάγκο, ο Εβανίλσον, με εξαιρετική κεφαλιά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.