Η Φούλαμ αν και καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, απέτυχε να το "κλειδώσει" και η Έβερτον την τιμώρησε στις καθυστερήσεις για το τελικό 1-1 με τον Μπέτο.

Στο ξεκίνημα οι δύο αντίπαλοι ήταν ιδιαίτερα προσεχτικοί αλλά από το 27′ κι έπειτα το παιχνίδι “πήρε φωτιά”. Σ’ αυτό το λεπτό η Φούλαμ έχασε διπλή ευκαιρία με Τραορέ και Σμιθ-Ρόου, για να απαντήσει η Έβερτον με το δοκάρι του Γκέιγ στο 32′. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κάλβερτ-Λιούιν σκόραρε αλλά ήταν εκτός θέσης.

Ο Μακ Νιλ και ο Ιβόμπι έχασαν ευκαιρίες μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους για να πάνε στα αποδυτήρια με 0-0.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο έφερε και το γκολ για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα, με τον Σμιθ Ρόου να περνάει 4 αντιπάλους, να παίρνει τη σκυτάλη ο Ιβόμπι πλασάροντας για το 0-1 στο 61′.

Ο Χιμένες είχε σουτ άουτ στο 77′ για να ισοφαρίσει με κεφαλιά ο Μπέτο στις καθυστερήσεις μετά από γύρισμα του Γιανγκ.