Η Τσέλσι επικράτησε με 2-1 της Νιούκαστλ στο Λονδίνο και πάτησε τετράδα στο πρωτάθλημα. Μόλις μια νίκη σε 30 αγώνες στο Στάμφορντ Μπριτζ για τη Νιούκαστλ σε επίπεδο Premier League.

Ο Νίκολας Τζάκσον αξιοποίησε την πρώτη σημαντική ευκαιρία που του παρουσιάστηκε μετά από υπέροχη ενβέργεια του Πάλμερ και ασίστ του Νέτο για το 1-0 στο 18ο λεπτό.

Η Νιούκαστλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια όταν μετά την πάσα του Χολ σκόραρε σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι με αντίπαλο την Τσέλσι. Αυτό ήταν και το 2ο εφετινό γκολ του Σουηδού στο πρωτάθλημα.

Η τελευτάια καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήταν για τον Νέτο με τον Πόουπ να επεμβαίνει κρατώντας το σκορ στο 1-1 μέχρι ο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Πάλμερ σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στην Τσέλσι στο 47ο λεπτό και ο Νέτο είχε δοκάρι και ευκαιρία να σκοράρει στο 50′.
Ο Ίσακ στο 50ο λεπτό και ο Μούντρικ στο 82ο απώλεσαν ευκαιρίες για για τις δύο ομάδες και η Τσέλσι σημείωσε την 2η εντός έδρας νίκη της εφέτος.

Η Νιούκαστλ αγνοεί το τρίποντο στα τελευταία πέντε παιχνίδια της.