Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Τσέλσι το παιχνίδι με την Έβερτον, καθώς τη συνέτριψε με 5-0 και ανέβηκε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Κόντε ήταν καταιγιστική καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Το… χορό των γκολ άνοιξε ο Αζάρ στο 19’ για να ακολουθήσουν ακόμη δύο από Αλόνσο (20’) και Κόστα (42’) πριν το ημίχρονο.

Οι Λονδρέζοι, πάντως, αν και είχαν «καθαρίσει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη. Ο Αζάρ στο 56’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 και στο 65’ ο Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έτσι, η Τσέλσι με την 8η φετινή της νίκη έφτασε τους 25 πόντους και ανέβηκε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, ενώ η Έβερτον οπισθοχώρησε στην 6η με 7 βαθμούς λιγότερους.