Δείτε τα στιγμιότυπα της 12ης αγωνιστικής της Premier League (video)

Η Λέστερ και η Τσέλσι είναι οι μεγάλες κερδισμένες από τα σημερινά ματς της Premier League καθώς με τις νίκες τους ανέβηκαν στην 2η θέση της βαθμολογίας, μια μέρα πριν το ντέρμπι της Λίβερπουλ με την Μάντσεστερ Σίτι

Η Λέστερ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά που την ήθελαν ως το μεγάλο φαβορί στο ματς με την Άρσεναλ νικώντας με 2-0 χάρις τα τέρματα των Βάρντι και Μάντισον στο δεύτερο ημίχρονο.
Με αυτή τη νίκη οι «αλεπούδες» σκαρφάλωσαν στην 2η θέση της Premier League, μαζί με την Τσέλσι, αφήνοντας πίσω τη Μάντσεστερ Σίτι μια μέρα πριν το ντέρμπι των πρωταθλητών με την πρωτοπόρο Λίβερπουλ

<

H Τόττεναμ έχασε κι άλλους βαθμούς, μένοντας στο 1-1 εντός έδρας με την Σέφιλντ Γιουνάϊτεντ.
H προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, προηγήθηκε με τον Κορεάτη Σον στο 58’ και οι «λεπίδες» ισοφάρισαν με τον Μπάλντοκ 20 λεπτά αργότερα. Μάλιστα, ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Κρις Γουίλντερ είπε μετά το τέλος του αγώνα πως η ομάδα του ήταν καλύτερη και άξιζε τη νίκη!

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, στο «Στάμφορντ Μπριτζ», από την Κρίσταλ Πάλας. Ο Άμπραχαμ έδιωξε τα άγχη στο 53ο λεπτό κι ο Αμερικανός Πούλισιτς στο 79’ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 με το οποίο η ομάδα του ανέβηκε στην 2η θέση.

Στο Νιούκαστλ η Μπόρνμουθ πήρε προβάδισμα στο 14ο λεπτό με γκολ του Ουαλού Γουίλσον όμως οι «καρακάξες» ανέτρεψαν την κατάσταση με τα γκολ των Γιεντλίν στο 42ο λεπτό και Κλαρκ στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, η Μπέρνλι πήρε τους τρεις βαθμούς νικώντας την Γουέστ Χαμ με 3-0.
Ο Αυστριακός Μπερνς άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό. Κομβικό το γκολ του Αυστραλού Γουντ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ενώ στο 55’ με ένα τέρμα που χρεώθηκε στον γνωστό μας γκολκίπερ Ρομπέρτο διαμορφώθηκε το τελικό 3-0.

Νίκη – ανάσα για την Έβερτον του Μάρκο Σίλβα στο Σαουθάμπτον.
Ο Ντέϊβις άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό. Οι «Άγιοι» ισοφάρισαν με τον Ινγκς στο 50’ και στο 75’ ο Βραζιλιάνος Ρικάρλισον πέτυχε το νικητήριο τέρμα για τα «ζαχαρωτά».