Τα στιγμιότυπα της 17ης αγωνιστικής στην Premier League (videos)

Η Λίβερπουλ συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Πρέμιερ Λιγκ, η Γιουνάιτεντ απώλεσε βαθμούς απέναντι στην Έβερτον ενώ η Σίτι συνέτριψε την Άρσεναλ!

ΑΡΣΕΝΑΛ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 0-3
Η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στο ντέρμπι με την Γιουνάιτεντ, συνθλίβοντας την Άρσεναλ με 3-0.
Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ξεκίνησε στην βασική εντεκάδα των γηπεδούχων, όμως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Ντε Μπρόινε. Στο 15 ο Στέρλινγκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και το 3-0 έγραψε ο Ντε Μπρόινε στο 40 φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα. Η Σίτι βρίσκεται στην τρίτη θέση 4 βαθμούς πίσω από την Λέστερ. Η Άρσεναλ είναι στην ένατη θέση με 22 βαθμούς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ – ΕΒΕΡΤΟΝ 1-1
Η Μάντεστερ Γιουνάιτεντ, έχασε και άλλο έδαφος και βρέθηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας μετά την ισοπαλία 1-1 με την Έβερτον στο Όλτν Τράφορντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Λίντενοφ στο 36 και το τελικό 1-1 ηρθε με τον Γκρίνγουντ στο 77.

ΓΟΥΛΒΣ-ΤΟΤΕΝΑΜ 1-2
Στο Μολινό, η Τότεναμ πανηγύρισε δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Γουλβς με 2-1. Ο Μόουρα άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ανταμά Τραορέ στο 67. Το τελικό 2-1 για την ομάδα του Μουρίνιο σημείωσε ο Φερτόνγκεν στις καθυστερήσεις.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ 2-0

Με δύο γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ (38′ και 90′) που έφτασε τα 10 στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ νίκησε για 8η συνεχόμενη φορά και για 2η κράτησε ανέπαφη την εστία της.

ΛΕΣΤΕΡ – ΝΟΡΙΤΣ 1-1

Ύστερα από 8 νίκες η Λέστερ στραβοπάτησε στην έδρα της κόντρα στην προτελευταία του πίνακα Νόριτς. Ο Πούκι άνοιξε το σκορ (26′) με το 9ο γκολ του, με την ισοφάριση να χρεώνεται ως αυτογκολ στον Κρουλ (38′).

ΤΣΕΛΣΙ – ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ 0-1

Η Μπόρνμουθ πέρασε από το Λονδίνο με το γκολ του Γκόσλινγκ (84′) και υποχρέωσε την Τσέλσι σε δεύτερη ήττα στη σειρά μετά το ματς με την Έβερτον (3-1).

ΜΠΕΡΝΛΙ – ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 1-0

Η Μπέρνλι επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τρεις ήττες στη σειρά, το γκολ του Γουντ (58′) έκανε τη διαφορά στο Τερφ Μουρ.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ – ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 2-0

Ο Σκωτσέζος Τζον Φλεκ με δύο γκολ (50′-73′) χάρισε στην Σέφιλντ σπουδαία νίκη και την ανέβασε στην 5η
θέση της βαθμολογίας

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ – ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 0-1

Ο Γάλλος Σεμπαστιάν Αλέρ με το 5ο γκολ (37′) στην Αγγλία έδωσε στη Γουέστ Χαμ την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα.