Η Έβερτον επικράτησε της Τότεναμ στο Λονδίνο με 1-0 και μπήκε με το δεξί στην φετινή Premier League.

Στο πρώτο ημίχρονο η κατοχή ήταν μοιρασμένη, με την Έβερτον να ξεκινά καλύτερα και την Τότεναμ να ισορροπεί στην συνέχεια.
Υψηλή θερμοκρασία για την εποχή στο Λονδίνο, κάτι που ίσως έπαιξε τον ρόλο του.

Η Έβερτον έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 16’ με το σουτ του Ριτσάρλισον από πλεονεκτική θέση να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Λιορίς.
Οι γηπεδούχοι είχαν τις δικές τους στιγμές με Ντέλε Άλι και Ντόχερτι τις οποίες σταμάτησε ο Πίκφορντ.

Στην επανάληψη η Έβερτον σημείωσε το γκολ που άξιζε.

Στο 55ο λεπτό, ο Ντιν έκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Ντομινίκ Κάλβερτ Λιούις με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Ριτσάρλισον στο 70’ έφτασε κοντά στο 0-2 αλλά το σουτ του έφυγε λίγο έξω από την εστία του Λιορίς.

Η Τότεναμ δεν μπόρεσε ν αντιδράσει αγωνιζόμενη εντελώς υποτονικά ως το τέλος.