Να που ίσως μια μέτρια χρονιά για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «κλείσει» ιδανικά με έναν τίτλο! Ο Μαρσιάλ «χτύπησε» στις καθυστερήσεις κόντρα στην Έβερτον στο «Γουέμπλεϊ» και έδωσε στη Γιουνάιτεντ τη νίκη πρόκριση (1-2) για τον τελικό του Κυπέλλου.

Ο ημιτελικός ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Φαν Χάαλ που στο 34’ άνοιξε το σκορ με πλασέ του Φελαϊνί, με τον Μαρσιάλ στη θέση του δημιουργού.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Έβερτον που θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσια στο 57’ αλλά ο Ντε Χέα είχε άλλη άποψη. Ο Λουκάκου έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Μπάρκλεϊ από τον Φοσού-Μενσά, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Η ισοφάρισε ήρθε τελικά για τα «ζαχαρωτά» στο 75’ μετά το αυτογκόλ του Σμόλινγκ που στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

Το «έμφραγμα» πάντως για τους φίλους της Έβερτον, ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ερέρα έβγαλε τον Μαρσιάλ απέναντι στον Ρόμπλες και ο Γάλλος δεν λάθεψε για το τελικό 1-2.

Η Γιουνάιτεντ έφτασε για 19η φορά σε τελικό Κυπέλλου Αγγλίας (οι περισσότερες μαζί με την Άρσεναλ) και περιμένει τον νικητή από το ζευγάρι Κρίσταλ Πάλας-Γουότφορντ.