Νίκη τίτλου για τη Γιουνάιτεντ

Με δυο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-0 την Μπλάκμπερν και απέκτησε προβάδισμα για τον τίτλο.

Οι «Κόκκινοι διάβολοι» συνάντησαν αρκετές δυσκολίες απέναντι στην Μπλάκμπερν και χάρις στις εντυπωσιακές αποκρούσεις του ΝτεΧέα δεν βρέθηκε να κυνηγάει στο σκόρ.
Η λύτρωση ήρθε στο 81ο λεπτό με το δυνατό διαγώνιο σουτ του Βαλέντσια μέσα από την περιοχή των γηπεδούχων, ενώ το γκολ του Άσλεϊ Γιάνγκ στο 86′ σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον.
Με τη νίκη αυτή η Γιουνάιτεντ αποσπάστηκε 5 βαθμούς από τη συμπολίτισσα της Σίτι που βρίσκεται στη δεύτερη θέση.