Εξωπραγματικό, απίστευτο, επικό, μυθικό πρωτάθλημα. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κάποιος τον τίτλο που κατέκτησε η Μάντσεστερ Σίτι, αφού μέχρι το 92' έκανε 2-1 από την ΚΠΡ στο ίδιο της το σπίτι, αλλά ανέτρεψε το σκορ (Τζέκο, Αγουέρο) και σήκωσε την κούπα!

Εξωπραγματικό, απίστευτο, επικό, μυθικό πρωτάθλημα. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κάποιος τον τίτλο που κατέκτησε η Μάντσεστερ Σίτι, αφού μέχρι το 92′ έκανε 2-1 από την ΚΠΡ στο ίδιο της το σπίτι, αλλά ανέτρεψε το σκορ (Τζέκο, Αγουέρο) και σήκωσε την κούπα, αφήνοντας σύξυλη τη Γιουνάιτεντ που είχε αρχίσει ήδη να πίνει σαμπάνιες! Εμεινε στην κατηγορία η ΚΠΡ, υποβιβάστηκε η Μπόλτον.

Το ρολόι έδειχνε το 91′ στο «Ετιχαντ» και τα πλάνα του σκηνοθέτη έπιαναν εκατοντάδες φίλους της Μάντσεστερ Σίτι να κλαίνε σαν μικρά παιδιά, μην μπορώντας να χωνέψουν ότι η αγαπημένη τους ομάδα έχανε 2-1 μέσα στο σπίτι της από την ΚΠΡ, χάνοντας ταυτόχρονα και τον τίτλο.

Ενας άλλος σκηνοθέτης, αυτός που ήταν υπεύθυνος για την κάλυψη του αγώνα στο «Στάδιο του Φωτός» ανάμεσα στη Σάντερλαντ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπιανε στο φακό τους φίλους της Γιουνάιτεντ να πλέουν σε πελάγη ευτυχίας.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τζέκο σημειώνει το 2-2 στο «Ετιχαντ» δίνοντας κάποιες ελπίδες στη Σϊτι, ενώ οι οπαδοί της Γιουνάιτεντ άρχισαν να κοιτάζει ο ένας τον άλλον. Το ματς της Σάντερλαντ τελειώνει και παράγοντες και τεχνικό τιμ της Γιουνάιτεντ έχουν αρχίσει τους ασπασμούς περιμένοντας να ακούσουν τα ευχάριστα και να ξεσπάσουν σε πανηγυρισμούς.

Στο 94′ στο «Ετιχαντ» ο Αγουέρο παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, φεύγει προς τη δεξιά πλευρά, αποφεύγει ένα τάκλιν, γυρίσει το σώμα του, σουτάρει και. γκολ 3-2. Η Μάντσεστερ Σίτι είναι πρωταθλήτρια Αγγλίας με τους φίλους τους να έχουν ζήσει μέσα σε τρία λεπτά αυτό που χρόνια ψάχνουν επιστήμονες διαφόρων ειδικοτήτων να αποδείξουν. Ότι το ταξίδι μεταξύ της κόλασης και του παραδείσου είναι τελικά. ένα τσιγάρο δρόμος.

Το ποδόσφαιρο δεν αποκαλείται αδίκως βασιλιάς των σπορ. Μετακινεί μάζες και δημιουργεί τόσο έντονα συναισθήματα όσο ένα τραγικό ή ευχάριστο γεγονός στη ζωή του κάθε ανθρώπου. Και αυτό μέσα σε μερικά λεπτά. Αυτό συνέβη και σήμερα στην Αγγλία.

Πάμε να δούμε και τα υπόλοιπα.

Η νίκη της Αρσεναλ επί της Γουέστ Μπρομ με ανατροπή την κράτησε στην τρίτη θέση, με την Τότεναμ να τερματίζει στην τέταρτη μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Φούλαμ και την ήττα της Νιούκασλ από την Εβερτον. Πλέον, η ομάδα του Αντεμπαγιόρ θέλει η Τσέλσι να μην κατακτήσει το Τσάμπιονς Λιγκ για να πάρει αυτή τη θέση που οδηγεί στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Στη μάχη του υποβιβασμού, η Μπόλτον βρέθηκε κάποια στιγμή μπροστά στο σκορ στην αναμέτρηση με Στόουκ Σίτι και είχε ελπίδες, αλλά ισοφαρίστηκε σε 2-2. Η ΚΠΡ (σκόραρε και πάλι ο Σισέ) παρά την ήττα της κατάφερε να παραμείνει στην κατηγορία.

Από εκεί και πέρα, η Τσέλσι νίκησε 2-1 την υποβιβασμένη Μπλάκμπερν. παραμονές του μεγάλου τελικού, η Νόριτς νίκησε 2-0 την κάκιστη και πάλι Αστον Βίλα, ενώ η Γουίγκαν νίκησε 3-2 την επίσης υποβιβασμένη Γουλβς