Οι Λονδρέζοι δυσκολεύτηκαν για ένα, μόνο, ημίχρονο απέναντι στην Άστον Βίλα, αλλά στο δεύτερο διέλυσαν το σύλλογο του Μπέρμιγχαμ φθάνοντας σε νίκη 4-0 στο «Βίλα Παρκ», για την Boxing Day.

Για ένα ημίχρονο οι «χωριάτες» έδειξαν ότι μπορούν να ξεπεράσουν το σοκ από το 8-0 του «Στάμφορντ Μπριτζ» και να κοιτάξουν «κατάματα» τα «σπιρούνια». Στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα του Πολ Λάμπερτ δεν μπόρεσε να παρακολουθήσει την Τότεναμ, η οποία σκόραρε τέσσερις φορές και πήρε σημαντικό «τρίποντο» για τη 19η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι φιλοξενούμενοι του Αντρέ Βίλας Μπόας είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Γκάρεθ Μπέιλ, που σημείωσε χατ-τρικ (61΄, 73΄, 84΄), ενώ το σκορ άνοιξε ο Ζερμέν Ντεφόε στο 58΄, στην 400ή συμμετοχή του στην Πρέμιερσιπ.

Μέσα σε 180 αγωνιστικά λεπτά η Βίλα έχει δεχθεί δώδεκα γκολ, από Τσέλσι και Τότεναμ, ενώ δεν μπόρεσε να σκοράρει ούτε μία φορά.