Με ένα ξέσπασμα στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ότνα και πέτυχε τέσσερα γκολ, η Άρσεναλ επικράτησε 5-1 της Γουέστ Χαμ. Η επιθετική τριάδα των Ποντόλσκι, Ζιρού και Γουόλκοτ ήταν εντυπωσιακή. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του 18χρονου Νταν Ποτς, λίγο μετά την είσοδό του στο γήπεδο.

Η Γουέστ Χαμ αιφνιδίασε με ένα σουτ κεραυνό του Τζακ Κόλισον στο 18′, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Ποντόλσκι απάντησε στο 22′. Και ενώ η Άρσεναλ δνε έβρισκε διαδρόμους στο πρώτο ημίχρονο, το ξεκίνημα του δευτέορυ ημιχρόνου ήταν κινηματογραφικό.
Κόρνερ του Γουόλκοτ στο 47′ προβολή του Ζιρού, 2-1.
Στο 53′ ο Ποντόλσκι σιγουρέυει το γκολ, δίνοντας στον Καθόρλα, που κάνει το 3-1.
Στο 54′ ο Γουόλκοτ από νέα ασίστ του Ποντόλσκι, 4-1
Και στο 57′ από πάσα πάλι του Ποντόλσκι, ο Ζιρού το 5-1.

Στο 81′ τραυματίστηκε σοβαρά ο Νταν Ποτς, λίγο μετά την είσοδό του. Το παιχνίδι σταμάτησε για δέκα λεπτά, καθώς έπρεπε να του δοθούν οι πρώτες βοήθειες στο έδαφος. Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο και ανέκτησε τις αισθήσεις του μέσα στο ασθενοφόρο.
Το γεγονός πάγωσε κόσμο και πάικτες, που με λιγότερο κέφι ολοκλήρωσαν το ματς.