Ενα τρελό παιχνίδι που βγήκε θριαμβεύτρια την Εβερτον με 6-2 έγινε στο "Γκούντισον Παρκ". Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, ισοφαρίστηκαν, αλλά μέσα σε 7 λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα (το ένα με βοήθεια) και διέλυσαν την αντίπαλό τους. Χατ τρικ από τον Αρούνα Κονέ.

Ενα τρελό παιχνίδι που βγήκε θριαμβεύτρια την Εβερτον με 6-2 έγινε στο “Γκούντισον Παρκ”. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, ισοφαρίστηκαν, αλλά μέσα σε 7 λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα (το ένα με βοήθεια) και διέλυσαν την αντίπαλό τους. Χατ τρικ από τον Αρούνα Κονέ.

Το σκορ άνοιξε ο Ντεουλοφέου στο 19, ενώ ο Αρούνα Κονέ στο 31′ σημείωσε το ένα από τα τρία γκολ που πέτυχε. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους μείωσαν σε 2-1 με σκόρερ τον Ζερμέν Ντεφόε. Στο 50′ ο Φλέτσερ ισοφάρισε 2-2, αλλά μετά άρχισε η κατηφόρα. Στο 55′ ο Κοάτες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 3-2, ο Λουκάκου στο 60′ πέτυχε το 4-2, ο Κονέ στο 62′ το 5-2 και ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε στο 76′ το τελικό 6-2. Η Εβερτον με αυτή τη νίκη βρέθηκε στο -4 από τη θέση που οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ, ενώ η αντίπαλός της εξακολουθεί να είναι κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.