Γιατί έτσι θέλει ο Μπεντέκε!

Η Άστον Βίλα έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην Premier League, μετά τη νίκη της με 6-1 επί της Σάντερλαντ για την 35η αγωνιστική, με τον Κριστιάν Μπεντέκε να οδηγεί την ομάδα του στον θρίαμβο πετυχαίνοντας χατ τρικ στο δεύτερο ημίχρονο.

Την αρχή, μπορεί να την… έκαναν άλλοι για τους «χωριάτες», αφού ο Φλάαρ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο «Βίλα Παρκ» στο 31′, αλλά οι «μαυρόγατες» αντέδρασαν με τον Ρόουζ ένα λεπτό μετά.

Παρόλα αυτά σε ο Βάινμαν έστειλε τους γηπεδούχους προηγούμενους στα αποδυτήρια με 2-1, χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 38ο λεπτό, σε ένα χορταστικό οκτάλεπτο.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ανέλαβε δράση ο 22χρονος επιθετικός από τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, έκανε αρχικά το 3-1 στο 55′, για να γράψει το 4-1 στο τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο ίδιος παίκτης ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 72′, με το 5-1 όμως να μην είναι το τελικό σκορ, αφού ο Αγκμπονλαχόρ στο 88′ έδωσε επικές διαστάσεις στη νικητής Βίλα (6-1). Ενδιάμεσα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σέσενγκον (70′).

Πλέον η ομάδα του Μπέρμιγχαμ, έπιασε στους 37 βαθμούς την ηττημένη Σάντερλαντ και απομακρύνθηκε πέντε βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη Γουίγκαν (32β), που έχει βέβαια ένα ματς λιγότερο.