Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι, η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε 1-0 της Γάνδης με γκολ του Ντε Κετελάρε και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου Βελγίου, ενόψει της ρεβάνς σε έναν μήνα στο “Γιαν Μπρέιντελ”.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους πρωταθλητές Βελγίου, ήταν ο Μινιολέ, με πολλές σωτήριες επεμβάσεις και κυρίως το πέναλτι που έπιασε στο 50ο λεπτό του Ντε Σαρτ, με την ομάδα του Βανχάζεμπρουκ να έχει επίσης δύο δοκάρια με τον Τισουντάλι (52΄) και Ντε Σαρτ (54΄). Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης επιτεύχθηκε στο 56ο λεπτό με αριστερό σουτ του Ντε Κετελάρε στο 56ο λεπτό και παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Σρόιντερ έπαιζε με 10 παίκτες από το 59ο λεπτό, κράτησε την πολύτιμη νίκη και πήρε το προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό, με στόχο το 11ο τρόπαιο σε αυτό το θεσμό.