Αντβέρπ-Άντερλεχτ 1-2: «Έκλεψε» τη νίκη στην Αμβέρσα

Η Άντερλεχτ ήταν πιο ουσιαστική και κατάφερε να πάρει τη νίκη 2-1 επί της Αντβέρπ στο «Ντε Μποσουίλ».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και είχαν τρεις καλές στιγμές με τους Κερκ, Τσερί και Οντρέικα για να ανοίξουν το σκορ. Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο 25’, μετά την προσπάθεια Κάσπερ Ντόλμπεργκ και το λάθος του Σένε Λάμενς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και έφτασαν στο γκολ της ισοφάρισης με τον Χιρανό Κερκ στο 34’, μετά από ασίστ του Βίνσεντ Γιάνσεν. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την Αντβέρπ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι Τσερί και Οντρέικα είχαν και πάλι ευκαιρίες για να βάλουν μπροστά στο σκορ την ομάδα τους, όμως δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Ο Ντόλμπεργκ σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων στο 74’, πριν ο Τσερί κάνει το λάθος στο 80’ και δώσει την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν στην αντεπίθεση, με τον Βερσχάρεν να «σερβίρει» έτοιμο γκολ στον Ματζέντ Ασιμέρου, για το 2-1. Η Αντβέρπ προσπάθησε στα λεπτά που απέμεναν για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο. Δεύτερη νίκη για την ομάδα των Βρυξελλών, η οποία έφτασε τους έξι βαθμούς και συγκατοικεί στην κορυφή με τη Βέστερλο. Στους τρεις βαθμούς έμεινε η Αντβέρπ, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.