Η ομάδα του Μισέλ Πρεντόμ επικράτησε, στο «Ρουά Μποντουέν» των Βρυξελλών, της Άντερλεχτ με 2-1 κι εξασφάλισε το ενδέκατο Κύπελλο της ιστορίας της, αφήνοντας τη μεγάλη της αντίπαλο στα εννέα.

Το σκορ για τους νικητές άνοιξε ο Ντε Σούτερ στο 12΄, προβάδισμα που κράτησε η Μπριζ ως τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Για την Άντερλεχτ ισοφάρισε στο 89΄ ο Μίτροβιτς κι όλα έδειχναν πώς ο τελικός θα οδηγηθεί σε παράταση.

Ωστόσο στο 92΄ ο «μπόμπερ» Ραφαέλοφ της Κλαμπ Μπριζ έδωσε τη λύση, με αποτέλεσμα το τελικό 2-1 να της δώσει το τρόπαιο. Το παιχνίδι άρχισε με μισή ώρα καθυστέρηση, σε σχέση με την προγραμματισμένη.