Σέλτικ – Ρέιντζερς 3-0: Θρίαμβος των Πράσινων στο Old Firm

Mε το εμφατικό 3-0 επικράτησε η Σέλτικ των Ρέιντζερς στο Old Firm και απέκτησε διαφορά πέντε βαθμών από την "αιώνια" αντίπαλο της.

Mε το εμφατικό 3-0 επικράτησε η Σέλτικ των Ρέιντζερς στο Old Firm και απέκτησε διαφορά πέντε βαθμών από την “αιώνια” αντίπαλο της.

Σε ένα ντέρμπι με λιγοστές φάσεις, η Σέλτικ ήταν αποτελεσματική και στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μαέντα.

Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Φουρουχάσι έκανε το 2-0, ενώ ο ΜακΓκρέγκορ στο 75ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η Σέλτικ είναι πρώτη και αήττητη στην κορυφή του πρωταθλήματος με 12 βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές, ενώ οι Ρέιντζερς βρίσκονται στην τρίτη θέση με 7 βαθμούς.

Σέλτικ: Σμάιχελ, Τζόνστον, Κάρτερ Βίκερς, Σκέιλς, Τέιλορ, Χατάτε (77′ ΜακΚόουαν), ΜακΓκρέγκορ, Μπερνάρντο (62′ Ένχελς), Κουν (73′ Φόρεστ), Φουρουχάσι (77′ Ίντα), Μαέντα

Ρέιντζερς: Μπάτλαντ, Ταβερνιέρ, Σάταρ, Πρόπερ (80′ Μπάλογκαν), Ζέφτε, Στέρλινγκ (80′ Ράσκιν), Μπάρον, Ντιομάντ (58′ Λόρενς), Τσέρνι (80′ Ιγκαμάν), Ντέσερς, Ματόντο (38′ ΜακΚόσλαντ)