Η Μίλαν κατέκτησε το Σουπερ Καπ Ιταλίας που έγινε στο Πεκίνο, επικρατώντας της Ιντερ με 2-1.

Η Μίλαν κατέκτησε το Σουπερ Καπ Ιταλίας που έγινε στο Πεκίνο, επικρατώντας της Ιντερ με 2-1. Οι “ροσονέρι” αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν στην επανάληψη να σκοράρουν δύο φορές και να κατακτήσουν το πρώτο τρόπαιο της σαιζόν στην Ιταλία.

Η Ιντερ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ στο 22′ με αριστοτεχνικό χτύπημα φάουλ του Σνάιντερ. Ο Ολλανδός που ίσως αγωνίστηκε για τελευταία φορά με τη φανέλα της Ιντερ, έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Αμπιάτι, ο οποίος αν και βρήκε την μπάλα δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ.

Σύμφωνα με την εικόνα του πρώτου 45λεπου η Μίλαν δεν έδειχνε ότι θα μπορούσε να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου, ωστόσο στην επανάληψη οι “ροσονέρι” παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο. Ο Ιμπραϊμοβιτς που είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος, κατάφερε στο 60′ με κεφαλιά να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Μπόατενγκ με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 2-1.