Ένα από τα καλύτερα εφετινά παιχνίδια στη Serie A, διεξήχθη στο «Ολίμπικο Γκράντε Τορίνο».

Τορίνο και Ρόμα είχαν απόλυτη ανάγκη της νίκης, αλλά η ομάδα του Ντάβιντε Νικόλα ήταν αυτή που την κατέκτησε, με ανατροπή μάλιστα. Συνολικά είχαμε 29 τελικές προσπάθειες (21 η Τορίνο-8 η Ρόμα) με την Τορίνο να πραγματοποιεί ίσως την καλύτερη εφετινή της εμφάνιση. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Μαγιοράλ μόλις στο 30 λεπτό, είχε σωρεία ευκαιριών στο πρώτο 45λεπτο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στην επανάληψη η «γκρανάτα» ήταν αποτελεσματική. Δημιούργησε λίγες φάσεις αλλά σκόραρε τρεις φορές. Αρχικά ισοφάρισε με τον Σανάμπρια στο 57ο λεπτό, δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι ο Τζάτζα πέτυχε το 2-1, στο 85΄είκοσι λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, αποβλήθηκε ο Ντιαβαρά με 2η κίτρινη κάρτα και στις καθυστερήσεις, άλλη μία αλλαγή του Νικόλα, ο Ρινκόν έγραψε το τελικό 3-1, που δίνει στην Τορίνο «αέρα» πέντε βαθμών από τη 18η Κάλιαρι και βάζει σε «μπελάδες» τους «τζοιαλορόσι» που κινδυνεύουν να μείνουν εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.