Η Ίντερ μετέτρεψε πολύ γρήγορα σε παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι με τη Σαλερνιτάνα και είναι πάντα στην κορυφή της Serie A

Μαζί με το επιβλητικό 0-5, ήρθε και το ρεκόρ. Και φυσικά, η παραμονή στην κορυφή της Serie A για την εκπληκτική Ιντερ που μεγάλωσε το αήττητο σερί της σε 10 παιχνίδια.

Με τα 5 γκολ που πέτυχε η Ίντερ έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της (το ρεκόρ…) σε τριψήφιο αριθμό γκολ (103) σε ένα ημερολογιακό έτος.

Η Ίντερ στο παιχνίδι που έγινε για τη 18η αγωνιστική έδειξε από νωρίς ότι θα επιβάλει τους δικούς της κανόνες. Στο 11ο λεπτό ο Πέρισιτς με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 14’ ο Ντάμφρις έχασε μεγάλη ευκαιρία, στο 33’ όμως ο Ολλανδός σκόραρε για το 0-2, μετά από ασίστ του Τζέκο. Το 0-2 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ο Σάντσες στο 52′ έκανε το 0-3 και ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ στο 77′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Το τελικό 0-5 διαμόρφωσε ο Γκαλιαρντίνι στο 87’.