Μπολόνια-Έμπολι 0-1: Διατηρήθηκε η παράδοση (vid)

Η Έμπολι πέρασε από το «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» νικώντας την Μπολόνια με 1-0 για την 7η αγωνιστική της Serie A.

Διατήρησε έτσι μια καλή παράδοση που την θέλει να έχει μόλις μία ήττα στα 10 τελευταία ματς κόντρα στην Μπολόνια ανεξαρτήτου έδρας, έχοντας νικήσει τα έξι από αυτά.
Η Μπολόνια στο πρώτο ημίχρονο είχε την κατοχή κι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 20’ να σκοράρει, με τον Ορσολίνι.
Στην επανάληψη και με την ίδια εικόνα στο παιχνίδι, η Έμπολι σκόραρε στο 75’ με τον Μπαντινέλι, μετά από σέντρα του Χέντερσον και άστοχη έξοδο του Πατς.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν έχασαν κάποιες ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.
Η Έμπολι ανέβηκε στην 11η θέση με 7 βαθμούς αφήνοντας την Μπολόνια στην 15η με 6 πόντους.