Τορίνο – Αταλάντα 1-2: Δραπέτευσε με το ”διπλό” και ονειρεύεται τετράδα! (hls)

Η Αταλάντα επικράτησε της Τορίνο και βλέπει τετράδα.

Μεγάλη νίκη για την Αταλάντα με 2-1 στην έδρα της Τορίνο. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Σανάμπρια και για τους φιλοξενούμενους οι Ζαπακόστα και Ζαπάτα.

Η Τορίνο υποδέχθηκε την Αταλάντα η οποία προερχόταν από τη σπουδαία επικράτηση απέναντι στην Ρόμα την περασμένη αγωνιστική όπου κέρδισε με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι θέλουν να βγουν στην τετράδα και μόλις δύο βαθμούς από τον πολυπόθητο στόχο τους. Η Τορίνο, από την άλλη, δεν διεκδικεί κάτι ουσιαστικό αλλά χτίζει με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον. Αυτό επιβεβαίωσε σήμερα, έπειτα από το ”διπλό” στην έδρα της Λάτσιο όπου πραγματοποίησε και κυριαρχική εμφάνιση.

Το ματς ξεκίνησε με ισορροπημένο ρυθμό και χωρίς μεγάλες ευκαιρίες. Έτσι κύλησε το μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου μέχρι που η Αταλάντα βρήκε το γκολ με τον Ζαπακόστα να σκοράρει ένα εντυπωσιακό τέρμα.

Η Τορίνο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, πάλεψε και τελικά ισοφάρισε χάρη σε τέρμα του Σανάμπρια. Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να βρουν το γκολ της λύτρωσης στο 88ο λεπτό με τον Ζαπάτα.