Ίντερ – Μίλαν 5-1: Αφεντικό της πόλης με εμφατική «πεντάρα»! (highlights)

Η Ίντερ διέλυσε τη Μίλαν στο ντέρμπι του Μιλάνου με 5-1 και πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς της Σέριε Α.

Πρώτη ήττα για τους «ροσονέρι» και βαρύτερη από την συμπολίτισσα μετά το εντός έδρας 0-4 του 2009.

H Ίντερ έκανε το ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο πέμπτο λεπτό, έπειτα από προσπάθεια του Τουράμ, η μπάλα έφτασε στον Μικιταριάν, που άνοιξε το σκορ από κοντά.

Στο 31′, η Μίλαν έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Ερναντέζ έκανε ωραία ενέργεια και σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Οι «νερατζούρι», διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 39ο λεπτό, με τρομερό φαλτσαριστό σουτ του Τουράμ από δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει στο απέναντι παραθυράκι.

Η Μίλαν όμως μπήκε ξανά στο ματς στο 59′, με τον Ζιρού να τροφοδοτεί τον Λεάο, που πλάσαρε εύστοχα τον Ζόμερ.

Η χαρά των «ροσονέρι» κράτησε μόλις ένα δεκάλεπτο, καθώς στο 69′ ο Μαρτίνες έδωσε στον Μικιταριάν στην περιοχή, αυτός προχώρησε και σούταρε εύστοχα, με τους τυπικά γηπεδούχους να κάνουν το 3-1.

Ο Στέφανο Πιόλι, τα έπαιξε όλα για όλα στη συνέχεια, ρίχνοντας στο ματς τους Γιόβιτς και Όκαφορ, όμως η Ίντερ ήταν αυτή που σκόραρε ξανά, με τον Ερναντέζ να ανατρέπει τον Μαρτίνες στην περιοχή και τον Τσαλχάνογλου να κάνει το 4-1 στο 79ο λεπτό, απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στις καθυστερήσεις, με τον Φρατέζι να τελειώνει υποδειγματικά μία αντεπίθεση των «νερατζούρι».

Ίντερ (Ιντσάγκι): Ζόμερ – Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι (74′ Ντε Φράι) – Ντάμφρις, Μπαρέλα (64′ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (81′ Ασλάνι), Μικιταριάν, Ντιμάρκο (64′ Αουγκούστο) – Τουράμ (64′ Αρναούτοβιτς), Μαρτίνες.
Μίλαν (Πιόλι): Μενιάν – Καλάμπρια (77′ Φλορέντσι), Κερ, Τιό, Ερναντέζ – Λόφτους – Τσικ (86′ Μούσα), Κρούνιτς, Ρέιντερς (77′ Γιόβιτς) – Πούλισιτς (56′ Τσουκουέζε), Ζιρού (77′ Όκαφορ), Λεάο.