Η Πάρμα υπέγραψε την «κηδεία» της Μίλαν, σπουδαία νίκη και για την Ουντινέζε

Η Πάρμα κατάφερε να πάρει μία τεράστια νίκη σε βάρος της Μίλαν (2-1), την ίδια ώρα που με το ίδιο ακριβώς σκορ η Ουντινέζε έκαμψε την αντίσταση της Λάτσιο.

Πάρμα-Μίλαν 2-1

Κάπως έτσι η Μίλαν ξεκινά με τον χειρότερο δυνατό τρόπο την φετινή σεζόν: Με μόλις ένα βαθμός σε δύο αγώνες. Μετά την ισοπαλία εντός έδρας κόντρα στη Τορίνο οι «ροσονέρι» δέχθηκαν πάλι δύο γκολ όμως αυτή τη φορά το αποτέλεσμα δεν ήταν ούτε η ισοπαλία. Η Πάρμα κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις μεγάλες ευκαιρίες της και ευτύχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς στο σκορ (2′ Μαν), όμως ακόμη και όταν ο Πούλισιτς ισοφάρισε (66′), ο Καντσελιέρι μετά από τρομερή συνεργασία με τον Άλκβιστ (77′) χάρισε το τρίποντο της νίκης στους γηπεδούχους.

Ουντινέζε-Λάτσιο 2-1

Πολύ σπουδαία η νίκη και για την Ουντινέζε σε βάρος της Λάτσιο με πρωταγωνιστή τον Τοβάν. Ασίστ στο 5ο λεπτό και γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για να «σφραγίσει» τη νίκη των γηπεδούχων που δεν αγχώθηκαν σχεδόν καθόλου γιατί η μείωση του σκορ ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων (Ίσακσεν).