Νίκη-ανατροπή για Ρόμα, σε μεγάλα κέφια η Κόμο!

Η Ρόμα, μπορεί να μην έκανε νικηφόρο ντεμπούτο στην Ευρώπη, αλλά ανεβαίνει βαθμολογικά και ψυχολογικά στο πρωτάθλημα.

Οι «τζιαλορόσι» άφησαν πίσω την ισοπαλία του «Olimpico» με την Μπιλμπάο και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Βενέτσια με σκορ 2-1.
Ο νέος τεχνικός της ομάδας, Ιβάν Γιούριτς, έχει δώσει ελπίδα στη χαμένη ηρεμία των τελευταίων εβδομάδων, παραμένοντας αήττητος για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Στο πρώτο μέρος η Βενέτσια πλησίασε πρώτη στο γκολ. Ο Σβόμποντα απείλησε στο 3’ με σουτ που «έβγαλε» ο Σβίλαρ, ενώ το ίδιο συνέβη και έξι λεπτά αργότερα με τον Οριστάνιο να αστοχεί από καλό σημείο.

Η Ρόμα απάντησε με δυο συνεχόμενες ευκαιρίες του Λορέντζο Πελεγκρίνι σε 2 λεπτά. Αρχικά με σουτ που εξουδετέρωσε ο Γιόρονεν (18’) και εν συνεχεία με κεφαλιά που πέρασε λίγα εκατοστά από το δοκάρι (19’).

Οι φιλοξενούμενοι στο 44’ «σοκάρουν» το «Olimpico»! Ο στράικερ της Βενέτσια, Γιόελ Πογιανπάλο, πετυχαίνει ένα υπέροχο τέρμα, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.
Στο δεύτερο μέρος, η Ρόμα μπήκε δυνατά χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με τον Κονέ στο 50’ και τον Πελεγκρίνι στο 54’.

Η Βερόνα απειλεί με τη σειρά της τρία λεπτά αργότερα, αλλά το γκολ που πετυχαίνει ο Μπούσιο ακυρώνεται ως οφσάιντ (57’).

Η λύτρωση για τη Ρόμα ήρθε στο 74’ έχοντας και τον παράγοντα… τύχη με το μέρος της. Ο Κριστάντε σουτάρει, η μπάλα αλλάζει πορεία και οι γηπεδούχοι φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα!
Δέκα λεπτά αργότερα, ο Πιζίλι με καρφωτή κεφαλιά κάνει την ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1!

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Ρόμα στο πρωτάθλημα!

Την ίδια ώρα η Κόμο ήθελε να ξεφύγει από τις χαμηλές θέσεις της κατάταξης και τα κατάφερε!

Η εντυπωσιακή νίκη της προηγούμενης εβδομάδας στο Μπέργκαμο, ήταν προπομπός της αγωνιστικής της ανάτασης.

Αυτή τη φορά «θύμα» ήταν η Βερόνα, που δεν άντεξε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων και ηττήθηκε στο «Giuseppe Sinigaglia» με σκορ 3-2.

Οι επιθετικοί των νεοφώτιστων σε τρελά κέφια, με τον Κουτρόνε να πετυχαίνει δυο τέρματα (43’, 72’) και τον Μπελότι να κλείνει το σκορ στο 89’.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 53ο λεπτό με τον Λάζοβιτς, ενώ ο Λαμπούρντε μείωσε στα χασομέρια.

Η παρέα του Σεσκ Φάμπρεγκας, έφτασε τους 8 βαθμούς στο πρωτάθλημα!

Οι «σκαλιτζέρι» της Βερόνα… με 4 ήττες στα τελευταία 5 παιχνίδια, θα πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να επιβιώσουν στην δύσκολη φετινή Serie A’.