Η Βερόνα επικράτησε με 2-1 της Βενέτσια στην εντός έδρας αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Serie A, σε ματς που κρίθηκε με αυτογκόλ.

Η Βερόνα άνοιξε το σκορ με το… καλησπέρα όταν ο Οριστάνιο στο 2 με μία έξοχη κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν μετά από επτά λεπτά και συγκεκριμένα στο 9’ με τον Τεγκστεντ ο οποίος σούταρε από κοντά, νικώντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Ωστόσο, η Βερόνα ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και τ δεύτερο ημίχρονο με την Βερόνα να γράφει το 2-1 στο 81’ όταν ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στους «τζαλομπλού».

Η Βερόνα κατάφερε να ξεκολλήσει από 3 σερί ήττες και να πάρει το «τρίποντο» που τόσο επιδίωκε. Πλέον, βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ η Βενέτσια παρέμεινε στην 19η θέση με 4 βαθμούς.