Η Αταλάντα σφυροκόπησε χωρίς έλεος τη Βερόνα, για την 9η Αγωνιστική της Serie A.

Από το 6ο λεπτό μέχρι το 34ο οι «μπεργκαμάσκι» βρήκαν πέντε φορές το δρόμο προς τα δίχτυα και με το εμφατικό 6-1 πέρασαν ένα από τα πιο ήσυχα βράδια της σύγχρονης ιστορίας τους.

Δύο γκολ σημείωσε ο Λούκμαν, ο οποίος είχε και δύο ασίστ (στο πρώτο και στο τρίτο γκολ), όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής για το συγκρότημα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι.

O Nτε Ρόον άνοιξε το σκορ στο 6′, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ρετέγκι έκανε το 2-0. Ο Ντε Κετελάρε ανέβασε τον δείκτη του σκορ με γκολ στο 14′, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λούκμαν, σκοράροντας στο 28′ και στο 34′. Η Βερόνα μείωσε στο 42′ με τον Σαρ και ο Ρετέγκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 58′.

Οι Μπεργκαμάσκι, με τρεις σερί νίκες και τέσσερα ματς αήττητο, ανέβηκαν τέταρτοι στη βαθμολογία, ενώ η Βερόνα, έχασε δεύτερο σερί ματς και είναι 15η.