Σαν στο σπίτι της η Μπολόνια!

Την τρίτη επιτυχία της σε ισάριθμα ματς φέτος εντός έδρας πέτυχε η Μπολόνια, επικρατώντας στο «Νταλ΄ Άρα» της Σαμπντόρια με 2-0.

Μέσα σε πέντε λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη νίκη με τα γκολ των Βέρντι (45΄) και Ντέστρο (50΄). Για τους νικητές αγωνίστηκε βασικός και σε όλο το 90λεπτο ο Βασίλης Τοροσίδης, ενώ ο Οικονόμου έμεινε στον πάγκο. Ο Μπαρέτο αποβλήθηκε στο 69΄ για τους Γενοβέζους, με τον Ντι Φρανσέσκο στο 92΄ να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Μπολόνια και να φεύγει από το παιχνίδι. Στη βαθμολογία οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 9 βαθμούς μετά την 5η αγωνιστική, με Σαμπντόρια να μένει στους 6.