Μέτριο ματς, υπέροχα γκολ στη Φλωρεντία

Φιορεντίνα και Πάρμα έμειναν στο 1-1 στο Αρτέμιο Φράνκι, ωστόσο τα τέρματα που "έγραψαν" την ιστορία του ματς ήταν υπέροχα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από την αρχή να κλείσουν τους χώρους και να μην επιτρέψουν στους “βιόλα” να αναπτύξουν ρυθμό και να γίνουν πιεστικοί. Μάλιστα η επιδίωξη τους να χτυπήσουν στην κόντρα ευδοκίμησε όταν ο Ζερβινιό έφυγε στο 40ο λεπτό στην πλάτη της άμυνας και με έξοχο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι “παρμένσι” θα μπορούσαν ξανά με το Ζερβινιό να βρουν δεύτερο γκολ βγαλμένο από το ίδιο σενάριο αντεπίθεσης, αλλά ο Ντραγκόφσκι απομάκρυνε με τα πόδια.

Η Φιορεντίνα δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα να βάλει τη μπάλα στην περιοχή του Σέπε και σε μία από τις λιγοστές περιπτώσεις στο 67ο λεπτό, ο Καστροβίλι με φανταστική κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντάλμπερτ σηεμίωσε το 1-1 που έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.