Στην τελευταία φάση λυτρώθηκε η Πάρμα! (video)

Δραματικό φινάλε είχε το ντέρμπι της Εμίλια Ρομάνια, ανάμεσα στην Μπολόνια και την Πάρμα στο «Ρενάτο Νταλ΄ Άρα».

Δραματικό φινάλε είχε το ντέρμπι της Εμίλια Ρομάνια, ανάμεσα στην Μπολόνια και την Πάρμα στο «Ρενάτο Νταλ΄ Άρα». Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, ο αρχηγός της Μπολόνια, ο Μπλερίμ Τζεμάιλι, με ωραίο σουτ, νίκησε τον Σέπε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου.

Οι «παρμέντσι» προηγήθηκαν δύο φορές, Στο 17ο λεπτό, με πολύ όμορφο αριστερό πλασέ του Ντέγιαν Κουλουσέφσκι. Ο 19χρονος Σουηδός πρόσθεσε άλλη μία εκπληκτική εμφάνιση στο ενεργητικό του και πολύ γρήγορα θα γίνει στόχος μεγάλων ομάδων.

Ισοφάρισε η Μπολόνια με τον Ροδρίγο Παλάσιο στο 40ο λεπτό, με τον 37χρονο Αργεντινό να πετυχαίνει το 10ο τέρμα του απέναντι στην ομάδα του Ντ΄Αβέρσα. Το 1-2 έγραψε με το πρώτο του τέρμα στη Serie A ο Ιακοπόνι, για να έρθει η ισοφάριση στην τελευταία φάση από τον Ελβετό Τζεμάιλι.