“Κοιτάζει” Ευρώπη η Πάρμα (video)

Η Πάρμα με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά της, νίκησε 2-0 την Ουντινέζε και "έπιασε" στην 6η θέση της Serie A, στους 31 βαθμούς, την Κάλιαρι και την Μίλαν.

Η ιστορία του ματς γράφτηκε στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να τιμωρούν τα λάθη των παικτών του Γκότι και να φτάνουν σε σκορ νίκης.

Στο 19′ ο Γκαλιόλο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας της Ουντινέζε και άνοιξε το σκορ με βολέ στην κίνηση. 15 λεπτά αργότερα το σουτ του Κουλουσέφσκι έφυγε μέσα από τα χέρια του Μούσο για να γίνει το τελικό 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Σέπε όρθωσε ανάστημα, κρατώντας το μηδέν σε διαδοχικές προσπάθειες των Μαντράγκορα και Λαζάνια, για να φτάσει στο σπουδαίο τρίποντο η Πάρμα.

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Γκαλιόλο(62′ Λορινί), Νταρμιάν, Άλβες, Ιακοπόνι, Σκοτσαρέλα(87′ Γκράσι), Κούρτιτς(73′ Ντερμάκου), Κούτσκα, Κουλουσέφσκι, Ερνάνι, Κορνέλιους

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Λάρσεν, Εκόνγκ(80′ Ντε Μάιο), Νόιτινγκ, Μπεκιάο(56′ Γιάγιαλο), Σέμα, Φοφανά74′ (Νεστορόφσκι), Ντε Πολ, Μαντράγκορα, Οκάκα, Λαζάνια