Συνεχίζει να «ονειρεύεται» Ευρώπη η Μπολόνια (video)

Την 2η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Μπολόνια, που επιβλήθηκε 2-1 στο «Ρενάτο Νταλάρα» της Μπρέσια στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής στη Serie A.

Η Μπολόνια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, για να ανοίξει το σκορ, αλλά η Μπρέσια ήταν αυτή που προηγήθηκε, όταν στο 34΄ο Ντεσένα ανατράπηκε από τον Εμ΄Μπαίγ και ο Ντοβέρι υπέδειξε την παράβαση. Ο αρχηγός της Μπρέσια, ο Ερνέστο Τορεγκρόσα φάνηκε ψύχραιμος από την άσπρη βούλα, η Μπρέσια προηγήθηκε αλλά η χαρά των παικτών της κράτησε πολύ λίγα λεπτά, καθώς στο 43΄ο Ορσολίνι με πολύ ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Γιόρονεν και η Μπολόνια ισοφάρισε πριν από την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη η Μπρέσια ισορρόπησε το παιχνίδι, η Μπολόνια είχε δοκάρι με τον όλσεν στο 79΄και τελικά η λύτρωση για τους «ροσομπλού» ήρθε στο 89ο λεπτό με το 4ο εφετινό τέρμα του κεντρικού αμυντικού, του Ματία Μπάνι.