Η Σασουόλο… προσγείωσε τη Ρόμα (video)

Η Σασουόλο νίκησε με 4-2 τη Ρόμα και έκανε άλμα παραμονής στην κατηγορία. Γκολ και ρεκόρ για τους ηττημένους από τον Τζέκο.

Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι αξιoποίησε τους χώρους αντεπιτέθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχε τρία γκολ σε 26 λεπτά. Ο Καπούτο σημείωσε τα δύο πρώτα, στο 7ο και το 16ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ ο Τζούρισιτς πήρε ασίστ από τον Μπεράρντι για να διαμορφώσει το 3-0 στο 26ο λεπτό. Παράλληλα με τα τρία γκολ στην επίθεση, σημαντικό για τους γηπεδούχους ότι δεν απειλήθηκαν σε αυτό το διάστημα από τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Φονσέκα βελτίωσαν την απόδοσή τους στην επανάληψη και μείωσαν με τον Τζέκο στο 55’. Αυτό ήταν το 100ο τέρμα του Βόσνιου σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα της Ρόμα.
Στο 69’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πελεγκρίνι και η Ρόμα έμεινε με 10 παίκτες, όμως κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπογκά και το εκτέλεσε εύστοχα μείωνοντας σε 3-2 ο Βερετού στο 73’.
Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπογκά με ωραία ατομική προσπάθεια ένα λεπτό αργότερα.

Βασικός και εξαιρετικός σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Γιώργος Κυριακόπουλος.
Η Σασουόλο απέχει πλέον 11 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και η Ρόμα κινδυνεύει να χάσει την 4η θέση από την Αταλάντα.