Πάρμα – Ιντερ 1-2 : Πεντάλεπτο ανατροπής (vid)

Μέσα σε ένα πεντάλεπτο η Ίντερ έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 μέσα στο Ένιο Ταρντίνι την Πάρμα. Οι νερατζούρι παραμένουν κοντά στην μάχη της κορυφής. Πλήγμα στην προσπάθεια της Πάρμα για Ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πάρμα κατάφερε να κλειδώσει σημαντικούς παίκτες μέσο-επιθετικά για την Ίντερ.

Με Λουκάκου και Έρικσεν εκτός αγώνα οι νερατζούρι είχαν πρόβλημα στο παραγωγικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Η Πάρμα στο 15ο λεπτό πήρε το προβάδισμα με τον Ζερβίνιο να σκοράρει και έχασε και άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Κορνέλιους για να πάει με κάτι καλύτερο από το 1-0 στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Ίντερ να απειλεί για ένα δεκάλεπτο μέχρι να φρεσκάρει το κέντρο του ο προπονητής της Πάρμα, Ντ’Αβέρσα και να πάρει και πάλι τον έλεγχο.

Φάσεις έγιναν και στις δύο εστίες. Με τον Λαουτάρο πρωταγωνιστή για την Ίντερ και τον Κουλουσέβσκι για την Πάρμα. Το ματς γύρισε όμως μέσα σε ένα καταστροφικό πεντάλεπτο της Πάρμα.

Με στατική φάση ο Ντε Φράι σκόραρε (84′) και έκανε το 1-1. Κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών της Ίντερ αποβλήθηκε ο Κούτσκα της Πάρμα καθώς κάτι είπε στον διαιτητή και με την σέντρα έγινε το 1-2.

Μια από τις επιτυχημένες αλλαγές του Αντόνιο Κόντε, ο Μπαστόνι βρέθηκε ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι και με άλλη μια κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή (87′). Από εκεί και πέρα οι νερατζούρι είχαν τον έλεγχο και κράτησαν το τρίποντο.