Πάρμα-Φιορεντίνα 1-2: Τρίποντο «ανάσα» για τους Βιόλα

Η Φιορεντίνα πέρασε από το «Ένιο Ταρντίνι» νικώντας με 2-1 την Πάρμα για την 30η αγωνιστική της Serie A.

Έτσι οι «Βιόλα» πανηγύρισαν νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα καθώς απομακρύνθηκαν εννέα βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και είχαν δοκάρι στο 12΄με σουτ του Βενούτι.

Στο 17’ ο Γκαλιόλο ανέτρεψε τον Βενούτι στην περιοχή και ο Πούλγκαρ με ωραία εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1.

Στο 30ο λεπτό με χρήση VAR η Φιορεντίνα πήρε και δεύτερο πέναλτι για χέρι του Ντάρμιαν μέσα στην περιοχή.
Πάλι ο Πούλγκαρ νίκησε τον Σέπε για το 0-2.

Στην επανάληψη η Πάρμα μπήκε δυνατά και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι μετά από κτύπημα του Πετζέλα στον Κούτσκα μέσα στην περιοχή.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κούτσκα για το 1-2.

Στην συνέχεια η Πάρμα πίεσε, η Φιορεντίνα κράτησε και μάλιστα είχε τις ευκαιρίες στην αντεπίθεση να κάνει κι άλλο γκολ.