Ρόμα-Πάρμα 2-1: Επέστρεψε στις νίκες (vid)

Η Πάρμα πήρε προβάδισμα στο 9ο λεπτό, όμως η Ρόμα βρήκε τρόπο να φτάσει στη νίκη με σκορ 2-1.

Ρόμα και Πάρμα πήγαν στη σέντρα της αναμέτρησης για την 31η αγωνιστική, μετρώντας αρνητικό σερί τριών διαδοχικών ηττών.

Στην έδρα που η Πάρμα δεν έχει νίκη από το 1997 κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ πριν τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού με εκτέλεση πέναλτι του Κούτσκα. Η παράβαση καταλογίστηκε με την επέμβαση VAR για την προβολή του Κριστάντε στον Κορνέλιους.

Η Ρόμα ανέβασε απότομα στροφές, πίεσε έντονα κι είχε δοκάρι στο 17ο λεπτό με τον Πελεγκρίνι, ενώ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Μικιταριάν μετά τη σέντρα του Πέρες.

Από την έναρξη του δεύτερου μέρους η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα έδειξε αποφασισμένη να φτάσει στην ανατροπή, την οποία πέτυχε με έξοχο γκολ του Βερτού. Ο Γάλλος ολοκλήρωσε καταπληκτικά αντεπίθεση των “τζιαλορόσι” οι οποίοι θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο γκολ αν δεν ήταν απέναντι τους ο Σέπε.

Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων σταμάτησε δύο φορές τον Βιγιάρ και μία τον Μανσίνι, ωστόσο η ομάδα του Ρομπέρτο ντ’ Αβέρσα δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.