Μπολόνια-Πάρμα 4-1: Εύκολο τρίποντο για τη Μπολόνια (HL)

Η Μπολόνια επικράτησε με 4-1 της Πάρμα σε παιχνίδι για την 2η αγωνιστική του Καμπιονάτο. Πρωταγωνιστής ο Σοριάνο.

Η Πάρμα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. πρώτα με ατομική προσπάθεια του Ζερβίνιο και σουτ στο οποίο βρήκε απάντηση ο Σκορούπσκι και στη συνέχεια με κεφαλιά του Μπρούγκμαν που πάλι εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας της Μπολόνια.

Η ομάδα του Μιχαίλοβιτς βελτιώθηκε σημαντικά και κυριάρχησε μετά το δέκατο λεπτό σκοράροντας μάλιστα δύο φορές μέχρι το ημίχρονο. Σκόρερ και των δύο τερμάτων ήταν ο Σοριάνο στο 16ο και το 30ο λεπτό .

Στο 56′ ο Όλσεν πήρε ασίστ από τον Σοριάνο διαμορφώνοντας το 3-0 στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Πάρμα μείωσε με το πρώτο γκολ του Ερνάνι στο ιταλικό πρωτάθλημα στο 67′, όμως έμεινε με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Ιακοπόνι στο 76′ για ανατροπή στον Παλάσιος.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Παλάσιο αξιοποιώντας ασίστ του Μεδέλ μετά το λάθος του Μεδέλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι, Ντανίλο, Τομιγιάσου, Χίκι, Σχάουτεν, Πόλι, Μπάροου, Όλσεν, Σοριάνο, Παλάσιο.

Πάρμα: Σέπε, Λαουρινί, Ιακοπόνι, Άλβες, Νταρμιάν, Ντέζι, Μπρούγκμαν, Ερνάνι, Κούτσκα, Ζερβίνιο, Καραμό.