Ρόμα – Πάρμα 3-0: Στους ρυθμούς του Μικιταριάν (hls)

Η Ρόμα με ηγέτη τον Χένριχ Μικιταριάν επικράτησε με σκορ 3-0 της Πάρμα κι έπιασε με παιχνίδι περισσότερο τη Μίκλαν στην κορυφή της κατάταξης.

Δώδεκα λεπτά ήταν αρκετά για να λύσει η Ρόμα στο πρόβλημα της πολυκοσμίας στην άμυνα της Πάρμα που συνάντησε στα πρώτα 28 λεπτά στο Ολίμπικο. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα είχε από την αρχή τον πρώτο λόγο, όμως δυσκολευόταν να πατήσει την αντίπαλη περιοχή καθώς οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν μαζικά .

Η καταπληκτική μεταβίβαση του Σπνινατσόλα στο Μπόρχα Μαγιοράλ έδωσε την ευκαιρία στον Ισπανό να πετύχει το πρώτο του τέρμα στη Serie A, πριν ο Μικιταριάν πετύχει ένα καταπληκτικό γκολ για το 2-0 και ολοκληρώσει έξοχα εκδηλωμένη αντεπίθεση για το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “τζιαλορόσι” έριξαν στροφές, ωστόσο θα μπορούσαν να πετύχουν και τέταρτο γκολ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σε σουτ του Σπινατσόλα. Οι “παρμένσι” από την πλευρά τους έδειξαν σοβαρή αδυναμία στη δημιουργία φάσεων απειλώντας σε μόλις μία περίπτωση τον Μιράντα