Ίντερ-Μπολόνια 3-1: Και τώρα… Σαχτάρ (hls)

Η Ίντερ νίκησε εύκολα την Μπολόνια με 3-1 και τώρα κοιτάει το μεγάλο παιχνίδι για το Champions League απέναντι στην Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Ο Αντόνιο Κόντε φρέσκαρε την ενδεκάδα του αλλάζοντας τέσσερα πρόσωπα μετά την μεγάλη νίκη απέναντι στην Γκλάντμπαχ.

Οι νερατζούρι μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο απέναντι στην Μπολόνια, πήραν την μπάλα στα πόδια τους, έδωσαν τον ρυθμό και πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Σκόραραν με τον Λουκάκου (16′) και τον Χακίμι (45′) λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Ίντερ είχε κι άλλες ευκαιρίες με Αλέξις Σάντσες (56′) και Λουκάκου (61′) αλλά δεν βρήκε τρίτο γκολ.

Η Μπολόνια με μια από τις αλλαγές της μείωσε καθώς ο Βινιάτο (67′) έκανε το 2-1 αλλά αυτό ανάγκασε τους γηπεδούχους να αλλάξουν ταχύτητα και να απαντήσουν άμεσα με τον Χακίμι να σκοράρει δεύτερη φορά στο ματς (70′).

Τελικό αποτέλεσμα 3-1 με την Ίντερ να κοιτάει τώρα τον εντός έδρας αγώνα με την Σαχτάρ Ντόνετσκ για το Champions League όπου θέλει μόνο την νίκη αλλά και παράλληλα νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία απέναντι στην Γκλάντμπαχ για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.