Ανάσανε στην Μπολόνια η Ίντερ!

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Serie A πέτυχε η Ίντερ αν και δυσκολεύτηκε αρκετά από την Μπολόνια για περίπου μια ώρα στο στάδιο «Ρενάτο Νταλάρα». Το τελικό 0-3 διαμόρφωσαν οι Ναϊγκολάν, Καντρέβα και Πέρισιτς

Ο Πίπο Ινζάκι με μια σωστή αμυντική τακτική
περιόρισε αισθητά τους «νερατζούρι» στο πρώτο ημίχρονο ενώ τα ζόρια για τον Λουτσιάνο Σπαλέτι είχαν αρχίσει πριν την έναρξη του αγώνα όταν λόγω μυικού τραυματισμού ο Ικάρντι έμεινε εκτός αποστολής.

Ίσως και να γίνονταν χειρότερα τα πράγματα εάν στο 9ο λεπτό, στην πρώτη μεγάλη φάση του ματς, ο γκολκίπερ Χαντάνοβιτς δεν απέκρουσε εξ επαφής κεφαλιά του Σουηδού Χελάντερ!

Τα πράγματα κύλησαν σε αυτό το μοτίβο και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου όπου πάντως φάνηκε αισθητά η διάθεση της Μπολόνια να κρατήσει το μηδέν ψάχνοντας κάτι στις αντεπιθέσεις.

Η λύτρωση ήρθε για την ομάδα του Μιλάνου στο 67ο λεπτό όταν στην μοναδική στιγμή που ο Βέλγος Ναϊγκολάν κινήθηκε αποτελεσματικά στην αντίπαλη περιοχή, βρήκε την ιδανική πάσα από τον Πολιτάνο και σούταρε στα δίχτυα του Πολωνού Σκορούπσκι
.

Το γκολ αυτό άλλαξε άρδην την εικόνα του αγώνα. Η Μπολόνια ανοίχτηκε, με τον προπονητή της να περνάει στην «αρένα» ότι επιθετικό πνεύμα είχε στον πάγκο του. Χάθηκε μια καλή ευκαιρία για την ισοφάριση από την κεφαλιά του Σανταντέρ στο 77’ και κάπου εκεί ήρθε μια μάλλον πιο φυσιολογική ροή των πραγμάτων.

Η ομάδα του Μιλάνου σε ανοιχτούς χώρους έβγαζε τη μια επίθεση μετά την άλλη και στο 82ο λεπτό ο νεοεισελθόν Καντρέβα πέτυχε το 0-2. Πέντε λεπτά αργότερα σε άλλη μια «κόντρα» ο Πέρισιτς με διαγώνιο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 0-3
.

Μεγάλη νίκη για την Ίντερ. Η 11η από το 2002 όταν τότε είχε χάσει για τελευταία φορά στο συγκεκριμένο γήπεδο. Όσο για την Μπολόνια, αυτή έχει μεγάλη ανηφόρα να διανύσει…