Εξάσφαιρη Νάπολι

Η Νάπολι διέσυρε την Μπολόνια με 6-0 και διατήρησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για την κατάκτηση του τίτλου στην Ιταλία.

Η Νάπολι διέσυρε την Μπολόνια με 6-0 και διατήρησε ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για την κατάκτηση του τίτλου στην Ιταλία. Τα τρία από τα έξι τέρματα των νικητών επιτεύχθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, στην οποία μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μέρτενς. Ο τελευταίος πανηγύρισε το χατ τρικ, σκοράροντας όλα του τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Το δρόμο για την εύκολη νίκη άνοιξε ο Γκαμπιαντίνι με τα δύο τέρματα που σημείωσε, ενώ το 6-0 διαμόρφωσε ο Λόπεζ στο 89′.

1-0    (10) Γκαμπιαντίνι
2-0    (35′ πεν) Γκαμπιαντίνι
3-0    (58) Μέρτενς
4-0    (80)Μέρτενς
5-0    (88)Μέρτενς
6-0    (89) Λόπεζ