Έγραψε ιστορία η Σάσαρι

Η Σάσαρι νίκησε 75-73 εκτός έδρας τη Ρέτζιο Εμίλια και πανηγύρισε το πρώτο της πρωτάθλημα, αλλά και το τρεμπλ φέτος στην Ιταλία.

Η Σάσαρι νίκησε 75-73 εκτός έδρας τη Ρέτζιο Εμίλια και πανηγύρισε το πρώτο της πρωτάθλημα, αλλά και το τρεμπλ φέτος στην Ιταλία (Κύπελλο και Σούπερ Καπ οι άλλοι δύο τίτλοι). Η εντυπωσιακή ομάδα της Σαρδηνίας έκανε το 4-3 στη σειρά, στην οποία βρέθηκε να χάνει με 2-0 και είχε εξ αρχής το μειονέκτημα έδρας.

Με άσχημο τρόπο ξεκίνησε και ο τελευταίος τελικός, με τη Ρέτζιο να προηγείται 21-4 στην πρώτη περίοδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι… συνήλθαν στη συνέχεια. Με ένα καλό δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισαν το ημίχρονο στο -6 (32-26) και κράτησαν τα καλύτερα για τη συνέχεια.

Μετά από μία μοιρασμένη τρίτη περίοδο, η Σάσαρι ανέβασε στροφές στο φινάλε, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα με 71-67 χάρη σε ένα σερί 10-0. Αυτός που χάρισε την πολύτιμη νίκη ήταν ο Ντάισον με δύο εύστοχες βολές 15″ πριν το τέλος κι ενώ οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τη διπλή τελευταία τους επίθεση.

Ο Ντάισον ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ 18 πόντους σημείωσε ο Σάντερς και 13 ο Λόγκαν. Για τη Ρέτζιο Εμίλια πρώτος σκόρερ ήταν ο Πολονάρα με 17 πόντους, αλλά και πολλά άστοχα σουτ και τον ακολούθησε ο Ντιένερ με 14 πόντους και την τελευταία χαμένη πρσοσπάθεια.

Το ματς στιγματίστηκε από την επίθεση με… χαστούκια εντός αγωνιστικού χώρο ενός οπαδού της Ρέτζιο στον Σόσα της Σάσαρι, με τον παίκτη των φιλοξενούμενων μάλιστα να τιμωρείται με τεχνική ποινή.

Τα δεκάλεπτα: 21-4, 11-22, 23-22, 18-27 (73-75)