Έκανε το break η Μιλάνο

Το πάνω χέρι και πάλι πήρε η Μιλάνο στη σειρά των ημιτελικών του ιταλικού πρωταθλήματος, αφού πέρασε με 74-67 από τη Σαρδηνία κόντρα στη Σάσαρι και ισοφάρισε σε 3-3.

Παρά την απουσία του Σάμιουελ Χάκετ, οι παίκτες του Μπάνκι έπαιξαν σπουδαία άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο (31 πόντοι) ενώ βρήκαν λύσεις επιθετικά από Τζεντίλε και Σάμιουελς.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα, προηγήθηκαν ακόμα και με 14 (34-20) στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο η Αρμάνι πήρε το ροζ φύλλο και γύρισε τη σειρά στο Μιλάνο, όπου οι δύο ομάδες θα παίξουν το τελευταίο ματς για την πρόκριση στους τελικούς.

Ο Τζεντίλε είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Σάμιουελ ακολούθησε σε απόδοση με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την άλλη, δεν έφτανε η εμφάνιση των Σέιν Λαουάλ (15π, 13ρ) και Σόσα (13π) για τη Σάσαρι που βρέθηκε να προηγείται 3-1 στη σειρά ωστόσο τώρα θα πρέπει να δοκιμαστεί στο Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 36-29, 49-54, 67-74.