“Πεντάρα” η Ιντερ, χατ τρικ ο Στάνκοβιτς

Στους επτά βαθμούς μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή του Καμπιονάτο η Ιντερ. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντέγιαν Στάνκοβιτς οι πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν με το εντυπωσιακό 5-2 την Πάρμα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με γκολ του πάλαι ποτέ «νερατζούρο» Ερνάν Κρέσπο στο 4ο μόλις λεπτό, αλλά στο 23΄. το σκορ ήταν ήδη 3-1 χάρη στα δύο τέρματα του Στάνκοβιτς (18΄, 19΄) και αυτό του Καμπιάσο (23΄). Ο Κρέσπο σκόραρε ξανά στο 36΄, ενώ το παράδειγμά του. ακολούθησε και ο Στάνκοβιτς, ο οποίος στο 75΄ ολοκλήρωσε την «παράσταση» και το χατ τρικ. Δύο λεπτά νωρίτερα ο Τιάγκο Μότα είχε πετύχει το τέταρτο γκολ των «νερατζούρι» και είχε διώξει οριστικά το άγχος από το Μιλάνο.

Μετά το 1-0 επί της Τβέντε μεσοβδόμαδα για το Champions League με το οποίο εξασφάλισε την πρόκρισή της στους «16» του θεσμού, η Ιντερ δεν άφησε ούτε το «δώρο» της πρωτοπόρου Μίλαν να πάει χαμένο και ο Ράφα Μπενίτεθ. πήρε βαθιά ανάσα όσον αφορά στο μέλλον του στον πάγκο των «νερατζούρι».