Έβρεξε… γκολ στο Μιλάνο

Η Ίντερ επικράτησε της Ρόμα με το εντυπωσιακό 5-3 και μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή της Σέριε Α.

Η Ίντερ επικράτησε της Ρόμα με το εντυπωσιακό 5-3 και μείωσε τη διαφορά της από την κορυφή της Σέριε Α. Στο καλύτερο πιθανότατα παιχνίδι του φετινού ιταλικού πρωταθλήματος, οι “νερατζούρι” πήραν τη νίκη, που τους διατήρησε “ζωντανούς” στο κυνήγι της Μίλαν.

Οι πρωταθλητές πήραν το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Σνάιντερ, ενώ οι Ρωμαίοι, που έμειναν 10 βαθμούς μακριά από την κορυφή, ισοφάρισαν με τον Σιμπλίτσιο στο 13′. Ο Ετό στο 35′ πέτυχε το 2-1, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο, ενώ το δεύτερο γκολ του Καμερουνέζου, με πέναλτι που κέρδισε ο Πατσίνι στο 63′ και το τέρμα του Τιάγκο Μότα στο 71′ φάνηκε να χαρίζουν τη νίκη στην Ίντερ.

Η Ρόμα, όμως, έδειξε ψυχικά αποθέματα και προσπάθησε για ότι καλύτερο μπορούσε. Με τα γκολ των Βούτσινιτς (75′)
 και Λόρια (81′) μπήκε και πάλι στο παιχνίδι, αλλά τα πάντα τελείωσαν στο 90′, όταν ο Καμπιάσο πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και διαμόρφωσε το “χορταστικό” 5-3 στο “Τζουζέπε Μεάτσα”.

ΙΝΤΕΡ (Λεονάρντο): Ζούλιο Σέζαρ, Κόρντομπα, Ζανέτι, Μαϊκόν, Ρανόκια, Σνάιντερ (75′ Ναγκατόμο), Καμπιάσο, Τιάγκο Μότα, Κάρχα, Ετό, Πατσίνι (70′ Μιλίτο)
ΡΟΜΑ (Ρανιέρι): Ζούλιο Σέρζιο, Μπουρντίσο, Ζουάν, Ρίισε, Κασέτι, Ντε Ρόσι, Περότα (67′ Ταντέι), Φάμπιο Σιμπλίτσιο (71′ Γκρέκο), Μενέζ (64′ Λόρια), Μποριέλο, Βούτσινιτς