Η Βενέτσια με πολύ καλή εμφάνιση πέρασε εντυπωσιακά από το Ρέντσο Μπαρμπέρα χάρη σε δύο γκολ του Πογιάνπαλο κι άλλο ένα από τον Γκίνκερ για να πατήσει προσωρινά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Βενέτσια έστω και για ένα βραδύ θα βρεθεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί απευθείας στη Serie A καθώς νίκησε εκτός έδρας την Παλέρμο με 3-0 πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση.

Στο πρώτο ημίχρονο έβαλε δύο γκολ με τον δεινό της εκτελεστή, τον Πογιάνπαλο που έφτασε τα 18 στο πρωτάθλημα. Το πρώτο στο 18ο λεπτό με δυνατή κεφαλιά και το δεύτερο με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή στο ημίωρο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βανόλι έλεγξε πλήρως το ρυθμό της αναμέτρησης και στις καθυστερήσεις έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τον Γκίτκερ να διαμορφώνει το τελικό 0-3. Η Παλέρμο ουσιαστικά απώλεσε τις ελπίδες της για απευθείας άνοδο και θα διεκδικήσει την επιστροφή της στη Serie Α μέσω των play off.