Φανερά ανέτοιμος ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από την Φορτούνα Ντύσελντορφ στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι. Δυο διαφορετικά πρόσωπα παρουσίασε η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τον Μπόλονι να χρησιμοποιεί διαφορετικές ενδεκάδες και συστήματα σε κάθε ημίχρονο.
Μπόλονι: "Δουλέψαμε σκληρά... (vid)
Σαλπιγγίδης: "Ακόμα συζητάμε..."
Δεν θέλει να μείνει ο Βιτόλο(;)
Ο Δημήτρης Κανελλάκης απάντησε στις ερωτήσεις των επισκεπτών του Novasports.gr

Τα αρχικά πλάνα

Ο Λάζλο Μπόλονι ξεκίνησε με αρκετά νέα πρόσωπα το παιχνίδι και με σύστημα 4-2-3-1 Ο Χαλκιάς ήταν κάτω από τα δοκάρια ενώ στην αμυντική γραμμή δεξιά ο Αποστολόπουλος, Ιντζίδης και Τσιρίλο κεντρικό δίδυμο και αριστερά ο Σακελλαρίου. Αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Κουρδάκης και Τσουκαλάς έχοντας λίγο πιο μπροστά τους τον Ρομπέρ. Ο Γεωργίου κάλυπτε την αριστερή πλευρά , ο Έτο την δεξιά και ο Μωϋσιάδης βρισκόταν στην κορυφή της επίθεσης

Ο Ρουμάνος τεχνικός του ΠΑΟΚ προτίμησε να ξεκινήσει τον αγώνα με αρκετά από τα νέα παιδία που έχει πάρει μαζί του στην προετοιμασία θέλοντας να δει πως ανταποκρίνονται σε συνθήκες πίεσης, απέναντι σε μια ομάδα που μπορεί να μην είναι μεγάλης δυναμικότητας όμως παρουσιάζεται έτοιμη καθώς σε περίπου 10 μέρες ξεκινάει το πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Γερμανίας.

Στο πρώτο 45 λεπτό ο ΠΑΟΚ παρουσίασε πολύ μεγάλο πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.  Οι παίκτες του «δικέφαλου» πάτησαν ελάχιστες φορές περιοχή και δεν απείλησαν τη Φορτούνα  Έως ένα σημείο βέβαια κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό αφού και λίγες μέρες δουλεύουν μαζί με το Μπόλονι αλλά και πολλά τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα.
Η μοναδική αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε από στημένη μπάλα. Στο 7ο λεπτό ο Ρομπέρ εκτέλεσε το φάουλ από πολύ καλή θέση έξω από την περιοχή όμως ο Άλμερ ήταν στην κατάλληλη θέση και μπλόκαρε την μπάλα

Όσο περνούσε η ώρα η γερμανική ομάδα έπαιρνε τον έλεγχο του παιχνιδιού καθώς ήταν ολοφάνερο ότι ήταν πιο έτοιμη και πατούσε πολύ καλύτερα μέσα στο γήπεδο

Έτσι στο 17ο λεπτό ήρθε και το γκολ για την Φορτούνα. Ο Μπάισερ μπήκε από δεξιά έφτασε μέσα στην περιοχή του «δικεφάλου», γύρισε την μπάλα η οποία κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και ο επερχόμενος Γκριμάλντι με σουτ από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα του Χαλκιά.
Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ και η αστοχία των επιθετικών της Φορτούνα ήταν η αιτία που το σκορ δεν πήρε διαστάσεις καθώς στο 31ο λεπτό ο Γκριμάλντι έστειλε την μπάλα άουτ από τα 3 μέτρα ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Χαλκιάς είπε όχι στο Βάιστερ.

Βελτιώθηκε με τις αλλαγές
Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο Μπόλονι άλλαξε όλη την ομάδα βάζοντας μέσα του θεωρητικά βασικού και διατήρησε στην ενδεκάδα μόνο τον Έτο.

Μάλιστα ο  ρουμάνος άλλαξε και το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-3-3.
Ο Γλύκος κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα δεξιά ο Έτο, Μαλεζάς και Σαβίνι κεντρικό δίδυμο και ο Λίνο αριστερά. Στο κέντρο οι Αρίας, Φωτάκης και Ίβιτς με τον Κολομβιανό να έχει περισσότερο ρόλο αμυντικού χαφ.
Στην επίθεση οο Σαλπιγγίδης έπαιξε δεξιά, ο Βιεϊρίνια αριστερά και ο Αθανασιάδης στην κορυφή.

Η εικόνα του ΠΑΟΚ σαφώς και βελτιώθηκε στο 2ο 45λεπτο, αλλά και πάλι σε τίποτα δεν ήταν καλή.
Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για το δικέφαλο έγινε στο 55ο λεπτό από τον Αθανασιάδη, ενώ στο 59′ ο Βιέρινια βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση το σουτ που έκανε όμως προσέκρουσε στο σώμα του Ίβιτς.

Και ενώ ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε ένα λάθος της άμυνας στο 69ο λεπτό με αποτέλεσμα η Φορτούνα να σημειώσει το 2-0
Ο Ρέσλερ εκτέλεσε φάουλ από πλάγια το κενό στην άμυνα του ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε  ο Λουκίνια ο οποίος με προβολή από πολύ κοντά διπλασίασε τα τέρματα της γερμανικής ομάδας.
Ένα λεπτό αργότερα η Φορτούνα έχασε και άλλη ευκαιρία.  Το δυνατό σουτ του Βίνγκ απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο ο Γλύκος, η μπάλα παρέμεινε στα καρέ του ΠΑΟΚ αλλά τελευταία στιγμή ο Μαλεζάς, έδιωξε προ του Ρέσλερ.

Στο 80ο λεπτό ο Σαλπιγγίδης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία πλασάροντας αουτ από πολύ πλεονεκτική θέση όμως ένα λεπτό αργότερα ο «δικέφαλος» μείωσε σε 2-1.
Ο Φωτάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Αθανασιάδης κατέβασε πολύ όμορφα με το στήθος την μπάλα και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Άλμερ.

Στα περίπου δέκα λεπτά τα οποία απέμεναν ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια καλή φάση και να απειλήσει την εστία της Φορτούνα.

90′ Λήξη αγώνα

80′

90′ Λήξη αγώνα 81′ Γκοοοολ!!! 1-2 Αθανασιάδης….Ο Φωτάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Αθανασιάδης κατέβασε πολύ όμορφα με το στήθος την μπάλα και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Άλμερ80′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Σαλπιγγίδη να πλασάρει άουτ απο πολύ πλεονεκτική θέση

73′ Καλή στιγμη για την Φορτούνα με το σουτ του Βάιστερ να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

69′ Γκοοολ!!! 0-2 Φορτούνα. Ο Λουκίνια απο κοντά εκμεταλεύτηκε το λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα

59′ Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιερίνα σούταρε απο πλεονεκτική θέση μεσα απο την περιοχή ομως η μπάλα προσέκρουσε στο σώμα του Ίβιτς που ήταν και σε θέση οφ σάιντ

55′ Πρώτο σουτ για τον ΠΑΟΚ στο ματς με τον Αθανασιάδη, ο Αλμερ όμως μπλόκαρε την μπάλα

49′ Κάλη στιγμή για τη Φορτούνα με τον Κρούζερ να σουτάρει απο πλάγια θέση μέσα σπο την περιοχή και τον Γλύκο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

47’Γλύκος, Σαβίνι, Λίνο, Φωτάκης, Ίβιτς, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης, Αρίας, Βιεϊρίνια πέρασαν στο ματς για τον ΠΑΟΚ

46′ Δέκα αλλαγές για το Λάζλο Μπόλονι που κρατάει στο ματς μόνο τον Έτο

Έναρξη 2ου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

43′ Ο ΠΑΟΚ παρουσιάζει πολύ μεγάλο πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.  Οι παίκτες του «δικέφαλου» πάτησαν ελάχιστες φορές περιοχή και δεν απείλησαν τη Φορτούνα  Έως ένα σημείο βέβαια κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό αφού και λίγες μέρες δουλεύουν μαζί με το Μπόλονι αλλά και πολλά τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα

36′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Φορτούνα με το Χαλκιά να αποκρούει σε τετ α τετ το σουτ του Βάιστερ μέσα από την περιοχή

31′ Απίστευτη ευκαιρία για την Φορτούνα με το σκόρερ Γκριμάλντι να αστοχεί από τα 3 μέτρα ύστερα από πολύ όμορφο γύρισμα του Βέμπερ

17′ Γκοοολ!! 0-1 η Φορτούνα…. Ο Μπάισερ μπήκε από δεξιά έφτασε μέσα στην περιοχή του «δικεφάλου», γύρισε την μπάλα η οποία κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και ο επερχόμενος Γκριμάλντι με σουτ από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα του Χαλκιά

16′ Από την πίεση των μεσοεπιθετικών του ΠΑΟΚ,ο τερματοφύλακας της Φορτούνα έκανε το λάθος, το σουτ του Ρομπερ από μακριά, ο Άλμερ όμως προλαβαίνει και μπλοκάρει

7′  Ο Ρομπέρ εκτέλεσε φάουλ απο καλή θέση με το αριστερό, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Φορτούνα

5′ Πέντε λεπτά παιχνιδιού χωρίς κάτι σημαντικό στο πρώτο φιλικό του ΠΑΟΚ

2′ Κίτρινη κάρτα Τσιρίλο

(Α’ ημίχρονο)
: Χαλκιάς, Σακελλαρίου, Τσιρίλο, Ιντζίδης, Έτο, Κουρδάκης, Τσουκαλάς, Γεωργίου, Αποστολόπουλος, Ρομπέρ,
Μωϋσιάδης.
(Β’ ημίχρονο): Γλύκος, Έτο, Μαλεζάς, Σαβίνι, Λίνο, Αρίας, Ίβιτς, Φωτάκης, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

Φορτούνα Ντίσελντορφ: Άλμερ, Βέμπερ, Λουκίνιαρ, Λανκενέκε, Ντουμ, Μπάισερ, Μπότζεκ, Λάμπερτζ, Γκριμάλντι, Φαντεμπεργκ, Ρεσλερ