Ο διπρόσωπος ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τη Γκρόνιγκεν με 3-2. Ο Λάζλο Μπόλονι προβληματίστηκε με την εικόνα της ομάδας του στο πρώτο μέρος όταν δέχθηκε όλα τα γκολ, ενώ μπορεί να χαμογελά με την απόδοση των θεωρητικά βασικών, οι οποίοι στην επανάληψη δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Θέλει τρεις παίκτες "Ο ΠΑΟΚ είναι μια δυνατή ομάδα"

Ο Κρέσιτς έδειξε να είναι εκτός κλίματος του αγώνα από την αρχή και από δική του αδράνεια η ολλανδική ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Κροάτης γκολκίπερ σε μία φάση (5′) όπου θα μπορούσε να την είχε “καθαρίσει” εύκολα, παραχώρησε πέναλτι και ο Μάταβτς δεν έχασε την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα.

Ο ίδιος παίκτης στο 26′ σκόραρε για δεύτερη φορά, εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Κρέσιτς. Ο Μπόλονι βλέποντας τον γκολκίπερ της ομάδας του να μην έχει καλή απόδοση, έδωσε αμέσως εντολή στον Γιακουμή να ξεκινήσει προθέρμανση. Ο επιθετικός μονόλογος συνεχίστηκε για την Γκρόνιγκεν, η οποία έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 34′ με τον Μπακούνα, ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλα μέχρι την ανάπαυλα.

Ο ΠΑΟΚ το μόνο καλό που είχε να επιδείξει στο πρώτο 45λεπτο ήταν ένα σουτ από τον Μωυσιάδη και ένα από τον Αποστολόπουλο.

Στην επανάληψη ο Μπόλονι άλλαξε τερματοφύλακα και έριξε στη μάχη και τους θεωρητικά βασικούς. Ο δικέφαλος πήρε τα ηνία του αγώνα και γρήγορα έφτασε στο γκολ. Ο Αθανασιάδης και στο δεύτερο φιλικό έδειξε πως μπορεί να λύση το πρόβλημα στο σκοράρισμα, καθώς στο 64′ με κοντινό πλασέ μείωσε σε 3-1. Στο 73′ ο Σαλπιγγίδης έφυγε μόνος του στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Βάκμαν του πήρε την… μπουκιά από το στόμα, διώχνοντας πάνω στη γραμμή, ενώ στα επόμενα πέντε λεπτά Αθανασιάδης και Βιεϊρίνια δεν σημάδεψαν σωστά.

Τελικά ο ΠΑΟΚ έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος στο 88′ με τον Φωτάκη, ύστερα από ωραίο συνδυασμό των Λίνο, Ρομπέρ.

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

88′ ΓΚΟΟΛ Ο Λίνο τροφοδότησε τον Ρομπέρ, ο τελευταίος έστρωσε στον Φωτάκη, ο οποίος με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία

78′

78′

78′

78′

78′

78′ Ο Βιεϊρίνια γύρισε από τα αριστερά, ο Αθανασιάδης με δύο προσπάθειες δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ

75′ Σουτ Βιεϊρίνια, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι

73′ Ο Σαλπιγγίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε τον γκολκίπερ της Γκρόνιγκεν, αλλά ο Βάκμαν πάνω στη γραμμή πρόλαβε και έδιωξε

62′ ΓΚΟΟΟΛ Ωραίος συνδυασμός των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Λίνο γύρισε από τα αριστερά και ο Αθανασιάδης με κοντινό πλασέ μείωσε σε 3-1

61′ Σουτ Αντερσον στην κίνηση μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι

60′ Ο Μπόλονι άλλαξε και τους δέκα παίκτες του γηπέδου. Ετο, Μαλεζάς, Σαβίνι, Λίνο, Φωτάκης, Αρίας, Ρομπέρ, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης

52′ Ο Τσιρίλο πρόλαβε και έκοψε τον Μάταβτς, πριν ο τελευταίος προλάβει και γίνει επικίνδυνος

46′ Ο Γιακουμής στη θέση του Κρέσιτς

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

45′ Γυριστό βολέ στην κίνηση του Αντερσον από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Κρέσιτς έδιωξε δύσκολα

41′ Σουτ Παπάζογλου έξω από την περιοχή, ο Φαν Λου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια

36′ Κεφαλιά Τσουκαλά, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι

34′ ΓΚΟΟΟΛ Ωραίος συνδυασμός των παικτών της Γκρόνιγκε, ο Μπακούνα από το σημείο του πέναλτι με πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας Κρέσιτς

27′ Σουτ Αποστολόπουλου έξω από την περιοχή, ο Φαν Λου μπλόκαρε

24′ ΓΚΟΟΟΛ  Ο Αντερσον επιχείρησε το σουτ από δεξιά της περιοχής, ο Κρέιστς δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Μάταβτς που καραδοκούσε με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

11′ Ο Γεωργιάδης γύρισε από αριστερά στο σημείο του πέναλτι, ο επερχόμενος Μωυσιάδης επιχείρησε το σουτ, ο Φαν Λου απόκρουσε με τα πόδια

5′ ΓΚΟΟΟΛ Ο Μάταβτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και άνοιξε το σκορ για τη Γκρόνιγκερ

4′ Κάθετη μπαλιά του Σπαρκ, ο Κρέσιτς καθυστέρησε να βγει, ο Μπακούνα πρόλαβε τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, ο οποίος τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή

1′ Εναρξη αγώνα

Γκρόνινγκερ: Φαν Λου, Κβάκμαν, Γιόχανσον, Μπακούνα, Σπαρβ, Τάντιτς, Μάταβτς, Κάπελχοφ, Αντερσον, Φαν Ντάικ, Ιαριέι.
ΠΑΟΚ: Κρέσιτς (46′ Γιακουμής), Σνάουτσνερ, Κουρδάκης, Τσιρίλο, Σακελλαρίου, Ιντζίδης, Τσουκαλάς, Αποστολόπουλος, Γεωργίου, Μωϋσιάδης, Παπάζογλου.